My Aunt is a Witch

My Aunt is a Witch

Powieść wizualna (visual novel) jest to bardzo niszowy gatunek gier, mający jednak swoje wierne grono wielbicieli. Najbardziej popularne tytuły pochodzą z rynku japońskiego i są przeznaczone dla raczej pełnoletniego gracza, wyróżniają się bowiem albo brutalną, szokującą fabułą albo zabarwieniem mocno erotycznym, często łącząc obie te cechy. Czy jest miejsce dla niszy w niszy, w postaci gry visual novel dla młodszego odbiorcy? Takim właśnie tytułem jest My Aunt is a Witch. Autorem gry jest Graven Visual Novels a na PS4 wydana została przez Sometimes You. Kopię recenzancką gry otrzymałem od wydawcy. Na komputerach PC gra dostępna jest pod tytułem Bewitched.

Cel podróży – domek cioci

Grę rozpoczyna wstęp, w którym poznajemy głównego bohatera o imieniu Thomas. Został on wysłany z rodzinnego domu do ciotki. Fabuła przedstawia nam skomplikowaną sytuację rodzinną chłopca oraz powody, dla których musiał wyjechać z domu. Wstęp jest trochę nurzący, do pierwszej zmiany scenerii z idącego leśną drogą chłopca na inną mija kilkanaście minut. Może to na początku zniechęcać młodszego odbiorcę od kontynuacji przygody. Warto jednak przebrnąć przez ten początek, bo gra mimo niekorzystnego pierwszego wrażenia jest tego warta. Zaraz po dotarciu do domu tytułowej cioci akcja nabiera tempa oferując także inne aktywności poza czytaniem tekstu.

Czary i magia

Zanim jednak omówimy mechaniki występujące w grze warto skupić się na oprawie audio-wizualnej. To co przygotowali autorzy gry to najwyższa jakość, na jaką możecie natknąć się w tego rodzaju grach. Tła towarzyszące nam w powieści są wykonane z ogromną starannością o detale graficzne, styl, kolorystykę, na konsoli PS4 Pro są w rozdzielczości 4K. Mając na uwadze grupę docelową gry, nie można było tego chyba zrobić lepiej. Wysoki poziom graficzny utrzymywany jest podczas całej rozgrywki. Opisywanym wydarzeniom towarzyszy również bogate udźwiękowienie. Usłyszymy wszystkie ważniejsze szczegóły z toczącej się fabuły. Całość robi doskonałe wrażenie.

Mini gra z szukaniem obrazków

Wracając do mechanik oferowanych przez grę, mamy dostępne mini-gry polegające na odnajdywaniu ukrytych przedmiotów, rozwiązywaniu zagadek logicznych, zadań QTE (sporządzanie eliksirów) oraz dokonywanie wyborów, rozgałęziających fabułę. Mamy do dyspozycji schowek, dziennik gry oraz ukryty pokój, w którym przedstawiane są postępy fabularne w postaci odblokowywanych grafik. Jak gra wypada pod względem fabularnym? Jest ona stworzona z myślą o młodszym graczu, na co należy wziąć poprawkę próbując ją ocenić, co inni recenzenci zdają się pomijać. Odbiera się ją jak dobrą powieść fantasy dla dzieci pełną magii, dziwnych stworzeń i dobrego humoru. Czytając wiele powieści dziecięcych swoim własnym pociechom, mogę z czystym sumieniem My Aunt is a Witch zaliczyć do tych lepszych. Gra dostępna jest w języku angielskim i rosyjskim, jednak nie trzeba doskonale znać danego języka, by ze zrozumieniem fabuły sobie poradzić, używany język jest prosty. Czas potrzebny na przejście gry mocno uzależniony jest od tempa czytania tekstu, średnio zajmuje 6-7 godzin. Grę można przejść więcej niż raz, gdyż kilka wątków da się poprowadzić inaczej.

Gabinet cioci wiedźmy

Dla kogo jest ta gra? Po pierwsze dla graczy akceptujących ten gatunek powieści wizualnych, po drugie dla graczy młodszych lub dla rodziców młodszych graczy po trzecie dla fanów visual-novel. Jeśli nie zaliczasz się do któregoś z powyższych, warto grę wypróbować ze względu na wyjątkową oprawę graficzną i doskonałe udźwiękowienie.

Jakie gra ma wady? Niestety, największą z nich jest to, że nie jest to kompletna przygoda a dopiero jej pierwsza część, o czym nie zostajemy poinformowani. Brutalnie dowiadujemy się o tym w środku akcji. Mam tylko nadzieję, że gra dostanie kontynuację a nie jest to związane z brakiem środków na produkcję i koniecznością wypuszczenia niedokończonego produktu. Inną rzeczą, która przeszkadza jest monotonne wprowadzenie do fabuły.

Zapis rozgrywki:


PEGI – 12
Gra na konsoli PS4 zajmuje 2,19 GB.
Data wydania na PS4: 25 listopada 2020 r.
Cena gry w psstore: 42 zł
Developer : Graven Visual Novels
Wydawca : Sometimes You

Moja ocena