Mask Of Mists

Mask of Mists jest przygodową grą akcji z widokiem z pierwszej osoby, stworzoną przez 9 Eyes Game Studio (Neon Junctions, Planet RIX-13), na konsoli PS4 wydaną przez Sometimes You.

Wstęp do gry

Na początku gry nasz bohater zostaje poproszony o wykonanie zadania polegającego na odszukaniu zaginionego Arcymaga. Za nasz tród otrzymamy potrójne wynagrodzenie. Bez wahania przyjmujemy zlecenie, po czym zostajemy teleportowani do miejsca nazwanego Skażonym Terytorium. Podczas dawnej bitwy została użyta tam tak duża ilość magii, że naruszyła ona barierę oddzielającą nasz świat od Otchłani, z której to przedarły się stwory ją zamieszkujące.

Walka z potworami

Naszym zadaniem jest ustalenie, co stało się z zaginionym Arcymagiem badającym Skażona Terytorium. Rozgrywka polega na eksplorowaniu otwartego terenu, budynków oraz podziemi, gdzie rozwiązywać będziemy zagadki logiczne oraz walczyć z przeciwnikami. Do dyspozycji mamy też crafting, w postaci tworzenia alchemicznych mikstur ze zbieranych roślin. Do walki z potworami wykorzystujemy miecz, a w późniejszym etapie gry także w broń palną.

Eksploracja wnętrza budynku

Gra wyróżnia się wyjątkowo miłą dla oka oprawą graficzną, pełną kolorów i szczegółów otaczającego nas świata. Budzi od początku pozytywne, relaksujące nastawienie, które potwierdza się w spokojnym tempie gry. Rozgrywce towarzyszy nastrojowa oprawa muzyczna. Wyzwania czekające na nas podczas przygody pod postacią zagadek logicznych czy walki ze stworami też nie należą do wymagających, ale są satysfakcjonujące. Sterowanie w grze jest bardzo intuicyjne i nie stwarza większych problemów, tak samo jak interfejs gry. Poza podstawowymi informacjami o stanie zdrowia, ilości mikstur leczących i naboi do pistoletu do dyspozycji mamy inwentarz i dziennik z notatkami znalezionymi podczas gry. W opcjach ustawimy jeden z trzech dostępnych języków (angielski, rosyjski i chiński), głośności, odwróconą kamerę i jej czułość. Gra przed trudniejzymi etpami zapisuje automatycznie stan gry, dostępny jest też nieograniczony zapis ręczny. Całość stanowi bardzo pozytywne doświadczenie. Grę przejdziemy w około 5-6 godzin, co pozwoli na zdobycie platynowego osiągnięcia. Gra w polskim PSStore kosztuje 63 zł (cena bazowa, bez promocji) co wydaje się kwotą do zaakceptowania za produkt, który otrzymujemy.

Eksploracja podziemi

Dla kogo jest ta gra? Jeśli szukasz gry odprężającej, bez frustrujących elementów rozgrywki z ładną grafiką i ciekawymi zadaniami logicznymi – trafiłeś w dziesiąkę. Jeśli jesteś tyhardem i liczysz na wyzwania, którym sprostają tylko nieliczni – nie docenisz tej gry. W produkcji tej doskonale radzą sobie młodsi gracze (PEGI 7) a bajkowa grafika przyciąga ich do ekranu jak magnes. Łowcy platyn – pozycja oboiązkowa.

Czy gra ma wady – jak zawsze tak. W tym przypadku najbardziej doskwierają przydługawe ekrany wczytywania przy przechodzeniu z zamkniętych lokacji do świata otwartego oraz okazjonalne spadki klatek animacji, przy bardziej rozległych terenach (na zwykłym PS4). Przyczepić się też można do małej ilości fabuły jak na grę przygodową.

Kopię recenzencką gry otrzymałem bezpłatnie od wydawcy.

Zapis rozgrywki:

PEGI – 7
Gra na konsoli PS4 zajmuje 1,9 GB.
Data wydania na PS4: 9 września 2020 r.
Developer : 9 Eyes Game Studio
Wydawca : Sometimes You

Moja ocena